Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

EuroPremiery: Wrzesień – Październik 2017

Tym artykułem startujemy z nowym, a zarazem moim pierwszym autorskim cyklem poświęconym najnowszym muzycznym dokonaniom byłych i obecnych eurowizyjnych reprezentantów. 

Główną ideą EuroPremier jest popularyzacja ich twórczości wśród polskich sympatyków Eurowizji, co może doprowadzić was do zupełnej zmiany patrzenia na ich muzyczny styl oraz umiejętności. Poniżej prezentuje Wam część wyselekcjonowanych premier z ostatnich tygodni.

Andrzej Piaseczny - Wszystko Dobrze ● Premiera: 29/09

Na początek nowy utwór Andrzeja Piasecznego. Singiel ten promuje najnowszy album artysty O Mnie, O Tobie, O Nas, który swoją premierę miał 13 października. Melodia Ani Dąbrowskiej, tekst wokalisty oraz tajemniczy, sensualny i przykuwający uwagę klip to wyjątkowo dobre połączenie. Nic więc dziwnego, że piosenka ma już ponad milion odtworzeń.

Loreen - 71 Charger ● Premiera: 09/10

Oczywiście Loreen nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej zwycięski utwór Euphoria jest grany w polskich rozgłośniach radiowych do dziś. Kilkanaście dni temu, w sieci pojawił się teledysk do singla 71 Charger. Kawałek ten pochodzi z albumu RIDE, który ukaże się 24 listopada.

Maraaya - Diamond Duck ● Premiera: 21/09

Teraz przenieśmy się na południe, do Słowenii. Jakiś czas temu ukazał się pierwszy utwór duetu Maraaya, który wydała jedna z największych wytwórni muzycznych – Warner Music. Co prawda Marjetka Vovk and Raay zajęli w finale Eurowizji 2015 dopiero czternaste miejsce, ale ich konkursowe Hear for You szturmowało listy przebojów m.in. w Austrii, Belgii oraz Szwecji. Myślę, że nowoczesny i bardzo aktualny teledysk do Diamond Duck z pewnością pomoże zdobyć kolejne.

Nina Kraljić - Negdje ● Premiera: 29/09

Trzy tygodnie temu na oficjalnym kanale artystki na YouTube pojawił się klip do utworu Negdje. Pochodzi on z jej ostatniego albumu Samo, który ukazał się we wrześniu zeszłego roku. Na płycie znajduje się również eurowizyjny kawałek Lighthouse, z którym zajęła w finale konkursu w Sztokholmie 23 miejsce. Był to pierwszy awans Chorwacji do finału od roku 2009. Nowy utwór artystki to zmysłowe argentyńskie tango, piękny głos oraz etniczne brzmienie w jednym.

Helena Paparizou & Anastasios Rammos - Αν Με Δεις Να Κλαίω ● Premiera: 09/10

Z kraju pięknych krajobrazów przenosimy się do równie uroczej i słonecznej Grecji. Utwór An Me Deis Na Klaio to mocna i poruszająca ballada, czyli zupełne przeciwieństwo jej konkursowej kompozycji z 2005 roku. Śpiewany  przez Helenę Paparizou – szwedzką piosenkarkę greckiego pochodzenia oraz młodego i utalentowanego wokalistę Anastasiosa Rammosa utwór miał swoją premierę już parę miesięcy temu. Jednak dopiero niedawno pojawił się do niego oficjalny teledysk.

Sirusho - Huh-Hah ● Premiera: 11/10

Sirusho a właściwie Siranusz Harutjunjan zajęła w finale Eurowizji 2008  czwarte miejsce z 199 punkami na koncie. Jest to do dziś najlepszy wynik Armenii w konkursie. Po finale otrzymała również Nagrodę Fanów im. Marcela Bezençona, przyznawaną corocznie przez szwedzki portal Gylleneskor.se Ormiańska piosenkarka gra muzykę pop, R&B i ormiański folk. Najnowszy utwór jest utrzymany w podobnym klimacie. Sirusho zaprasza nas w nim do celebrowania miłości, jedności i szczęścia. W teledysku możemy zauważyć wiele ludowych elementów jak np. ubrania, instrumenty czy tańce. Świetnie połączona tradycja z nowoczesnością.

Sunstroke Project - Sun Gets Down ● Premiera: 13/10

Po niezwykle udanym dla nich Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie, gdzie zajęli świetne 3 miejsce, publikują nowy utwór. Sun Gets Down to kolejna piosenka mołdawskiego zespołu, która ma szansę stać się międzynarodowym hitem. Chwytliwa, łatwo wpadająca w ucho kompozycja, Epic Sax Guy oraz elementy kultury brazylijskiej – to nie może przejść niepostrzeżenie.

Nathan Trent - Good Vibes ● Premiera: 28/09

Na koniec pierwszej części zostawiłem coś specjalnego.  Najnowszy singiel niezwykle utalentowanego, miłego i zawsze uśmiechniętego Nathana Trenta to bardzo przyjemna, lekka piosenka, która spokojnie może być lekarstwem na jesienną chandrę i depresję. Nathan reprezentował Austrię podczas tegorocznej Eurowizji, a w finale zajął ostatecznie 16 miejsce. Moim zdaniem nie został należycie doceniony, zwłaszcza przez publiczność, od której nie otrzymał ani jednego punktu. Osobiście trzymam za niego kciuki i mam nadzieję, że niedługo usłyszymy jego utwory w polskich rozgłośniach.

Serdecznie dziękuje za lekturę artykułu, a kolejny epizod cyklu nadejdzie już niebawem. Z tego też powodu liczę na wasze wszelkie komentarze oraz uwagi dotyczącego jego formy!