Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

SRXIIW: Wprowadzenie + Zasady Oceniania

Od opublikowania pierwszej wersji tego wprowadzenia minęło ponad 365 dni. Ku mojej wielkiej radości dzisiaj odświeżam jednak ten wątek, dotyczący najważniejszej dla mnie serii tekstów na Destination Eurovision. O czym dokładnie mowa? Dowiedzcie się już teraz!

Ponad pięć lat temu uznałem, że warto byłoby sobie samemu zrobić test z wiedzy na temat Konkursu i zdecydowanie lepiej zbadać swoje własne gusta. Każdy z nas mniej więcej potrafi powiedzieć jakie piosenki podobały mu się parę lat wstecz, a na które już nigdy więcej w życiu nie chciałby się natknąć przy jakiejkolwiek okazji. Za to już należą się spore brawa, jednak bardzo możliwe, że zapytani o konkretny tytuł utworu, artystę lub artystów go śpiewających albo o kraj który reprezentowali moglibyśmy w końcu rozbić się o lodowiec jak titanic. Stąd też na fali własnego wewnętrznego przekonania, że to co zrobię może mi się jeszcze kiedyś przydać w życiu – odpaliłem rok temu arkusz kalkulacyjny. Po dobrym kwadransie wpadłem na pomysł własnego schematu i ochoczo przystąpiłem do tworzenia bazy Eurowizyjnych kompozycji. Prawdopodobnie, gdyby nie mój wyjazd do Kijowa, który zaowocował stworzeniem projektu Destination Eurovision, to ten ranking nigdy nie ujrzałby światła dziennego. Tak oto ponad rok temu mogliście poznać już pierwszą cząstkę mojego podsumowania lat 2000 – 2017. Niestety kolejne epizody już się nie pojawiły, co było spowodowane wieloma nakładającymi się na siebie czynnikami. O serii jednak nie zapomniałem, uzupełniłem  ją o pełny świetnej muzyki rok 2018 oraz zaktualizowałem sporo ocen przyznanych archiwalnym piosenkom. Mam więc ogromną nadzieję, że tym razem SRXIIW ujrzy finisz i poza sporą ciekawostką, będzie to też dla Was sposób odkrywania historii tego wydarzenia. Stanie się swoistą furtką do uzupełniania wiedzy, zakochiwania się w konkretnych utworach czy odnajdywania różnych detali, na które nie moglibyście wpaść wcześniej bez tego przeglądu.

Zastanawiałem się, czy na rzecz powstania tych artykułów nie nazwać tej listy Subiektywnym Rankingiem Wszech Czasów. To jak jednak wskazuje sama nazwa, wiązałoby się z analizą wszystkich 63 edycji Konkursu co zajęłoby mi jeszcze ogrom dodatkowego czasu. Nie wykluczone, że też kiedy w końcu udałoby mi się nadrobić wszelkie braki – to pisząc owe teksty zanudziłbym Was na śmierć. Myśląc w podobny sposób odrzuciłem też idee zaprezentowania wam listy piosenek od 1992 roku – czyli momentu mojego urodzenia. Z tego też powodu jako linie graniczną przyjąłem wszystkie Konkursy które wydarzyły się w tym wieku. Siedemnaście lat to też mnóstwo materiału, a jestem o wiele bardziej pewny atrakcyjności moich artykułów omawiających ten przedział czasu. A więc stąd finalna nazwa Subiektywny Ranking XXI wieku.

Logo Eurowizji obowiązujące od ostatnich dwóch lat / fot. eurovision.tv

A więc na czym opiera się mój ranking? Otóż każdy utwór wysłany na Eurowizję w latach 2000 – 2017 poddałem ocenie w pięciu kategoriach. Trzy z nich obejmują piosenkę w wymiarze studyjnym (melodia, tekst, wokale), a pozostałe dwie dotykają już tego co otrzymaliśmy podczas trwania Konkursu czyli transmitowania go na żywo (show, występ). W każdej z nich maksymalna ocena wynosi 20 punktów, jak więc łatwo się domyśleć największą możliwą notą do zgarnięcia jest liczba 100 punktów. W ten oto sposób po uzupełnieniu tabeli rocznikami i posegregowaniu końcowych wyników otrzymałem ogromną listę piosenek uszeregowanych od najgorszej do najlepszej moim zdaniem propozycji.

Osobno przeanalizowałem też roczniki Eurowizji jako całość. Po dodaniu łącznych not dla wszystkich piosenek z danej edycji ESC uzyskałem mini tabelkę w której pamiętając o wielu istotnych kwestiach (np. różne liczby krajów biorących udział w zabawie) rozjaśniła mi się kwestia, które edycje Konkursu uważam za najlepsze.

Zasady nie są specjalnie odkrywcze, jednak liczę iż biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia – uznacie lekturę tej serii za ciekawą na każdym jej etapie. Począwszy od niedzieli 24 czerwca – rozpoczniemy podróż od samego dna tabeli do jej początku! Poniżej prezentuje harmonogram kolejnych epizodów SRXXIW:

Kiedy kolejne epizody?

Pozycje 703 – 641 ● 24 czerwca
Pozycje 640 – 581 ● 01 lipca
Pozycje 580 – 521 ● 08 lipca
Pozycje 520 – 461 ● 15 lipca
Pozycje 460 – 401 ● 22 lipca
Pozycje 400 – 341 ● 29 lipca
Pozycje 340 – 281 ● 05 sierpnia
Pozycje 280 – 221 ● 12 sierpnia
Pozycje 220 – 161 ● 19 sierpnia
Pozycje 160 – 101 ● 26 sierpnia
Pozycje 100 – 81 ● 2 września
Pozycje 80 – 61 ● 9 września
Pozycje 60 – 41 ● 16 września
Pozycje 40 – 21 ● 23 września
Pozycje 20 – 11 ● 30 września
Pozycje 10 – 1 ● 7 października

W pierwszych dziesięciu tekstach będziecie mogli spodziewać się komentarza do wybranych przeze mnie lokat. Prezentacja utworów znajdujących się w pierwszej setce rankingu odbędzie się już na innych zasadach, bo tam uzasadnienia mojego wyboru doczeka się każda piosenka.

Nie pozostaje mi nic innego jak liczyć na Waszą obecność oraz komentarze, w których będziecie dzielić się ze mną swoimi spostrzeżeniami oraz gustami. Do przeczytania niebawem!