Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

[2019] Michela: „Możliwość robienia czegoś co naprawdę się kocha to jest coś, o czym nie boję się marzyć”

Czwartek to pierwszy dzień drugiej serii prób w Tel Awiwie. Jest to jednak również moment, w którym jako jedno z nielicznych Eurowizjnych mediów na świecie dzielimy się z wami rozmową z reprezentantką Malty!

Pytania zostały zadane artystce na długo przed przyjazdem do Izraela oraz rozpoczęciem się prób w EXPO Arena. Stąd zabrakło w naszej rozmowie akcentów związanych z jej pierwszą serią prób czy nawiązań do powoli pojawiającyh się wykonań na żywo utworu Chameleon.

Jak brzmiałaby Twoja własna definicja Konkursu Piosenki Eurowizji? Czy samo wydarzenie ma dla Ciebie jakieś wyjątkowe i osobiste znaczenie?

Ten konkurs piosenki jest jednym z największych, jeśli nie największym, muzycznym widowiskiem telewizyjnym na świecie. Dla mnie ma on wyjątkowe znaczenie i budzi wspomnienia z dzieciństwa. Odkąd byłam małą dziewczynką, co roku w maju cała moja rodzina gromadziła się przed telewizorem, by razem obejrzeć to muzyczne show. Dlatego też już od maleńkości mam nie tylko wspomnienia, ale także konkretne oczekiwania związane z tym konkursem. Rzecz jasna, nigdy nawet nie wyobrażałam sobie, że pewnego dnia będę reprezentować mój kraj na Eurowizji, a jest to dla mnie ogromny honor i wyróżnienie. Jest to coś wyjątkowego, zwłaszcza że moja muzyczna kariera dopiero się zaczyna.

Slogan tegorocznej Eurowizji brzmi: Dare to Dream (Odważ się marzyć). Jakie są więc Twoje marzenia?

Sukces w przemyśle muzycznym może być bardzo krótkotrwały i z łatwością można znaleźć wiele takich przypadków. Tylko mała część artystów potrafi przekuć w rzeczywistość stały rozwój artystyczny i połączyć go ze stabilną oraz długą karierą. To jest coś, o czym marzę, ponieważ możliwość robienia czegoś, co naprawdę się kocha, każdego dnia do końca swojego życia, to jest coś, o czym nie boję się marzyć.

Jaka jest Twoja ulubiona eurowizyjna piosenka i dlaczego?

Hadise – Dum Tek Tek [piosenka reprezentująca Turcję na ESC 2009 – przyp. red.]. Ten utwór wprawia mnie w naprawdę świetny nastrój, a niewiele piosenek jest w stanie to zrobić.

Jak wspominasz swój udział w programie X Factor Malta?

To były jedne z najlepszych chwil w moich życiu! Udział w programie X Factor Malta był dla mnie niezwykłą możliwością, by poznać ogromne grono profesjonalistów, którzy pomogli mi dojrzeć zarówno jako artystce, jak i wkraczającej w świat młodej osobie. Nazwa tego programu mówi sama za siebie i biorąc w nim udział wiedziałam, że to naprawdę wyjątkowy format telewizyjny, w porównaniu do innych. Nie miałam żadnych konkretnych oczekiwań. Zawsze dawałam z siebie z 100% i pozwoliłam jurorom, a później widzom zrobić resztę.

Czy uważasz, że ten nowy format wyboru eurowizyjnego reprezentanta jest lepszy niż wcześniejsze Malta Eurovision Song Contest?

X Factor Malta jest programem, który pozwala artyście rozwijać się z tygodnia na tydzień, co umożliwia przyszłym reprezentantom, w tym przypadku mnie, czuć się przygotowanym na to, co oznacza praca w przemyśle muzycznym. Wydaje mi się, że fakt, iż wszystkie aranżacje muzyczne, opłaty, dodatki, profesjonalna pomoc i pełen „staging” do każdej piosenki były zapewnione przez producentów programu, jest znaczącą różnicą w porównaniu do Malta Eurovision Song Contest, artyście nie muszą pokrywać kosztów występu. To otwiera drzwi wielu aspirującym o miano reprezentanta artystom, którzy nie mieli takich możliwości w przeszłości. Nie ważne więc, czy jesteś bogaty, znany publicznie, czy wręcz przeciwnie – jesteś nieoszlifowanym diamentem, który potrzebuje, aby ktoś go w końcu oszlifował i poprowadził, dostajesz szansę, by walczyć i zbudować swoją muzyczną karierę.

Jakie przesłanie jest ukryte w piosence Chameleon

Umiejętność adaptacji do wszystkiego, co przynosi życie – do wszelkich okoliczności i przeciwności losu.

Czy odnajdujesz samą siebie w słowach do piosenki Chameleon?

Oczywiście! Szczególnie w linijkach: Give me water I’m a swimmer, give me fire I’m a fighter, give me love I’m your lover! (Gdy nadejdzie woda, będę pływać, gdy napotkam ogień, będę walczyć, gdy ktoś obdarzy mnie miłością, będę kochać!)

Czy uważasz, że kobiety mogą być nazywane kameleonami, bo bywają zmienne jak pogoda (They can change like the weather)? A może to bardziej indywidualna cecha, niezależna od płci?

To cecha przynależna danej osobie, niezależna od płci. Ogólnie jestem przeciwko przypinaniu etykietek ze względu na płeć czy generalizowaniu pod każdym innym względem.

Jest pewna interesująca historia związana z tytułem Twojej piosenki. Trzy lata temu Ira Losco – reprezentantka Malty na ESC 2016, miała wykonywać w konkursie utwór zatytułowany właśnieChameleon, jednak później został on zmieniony na Walk on Water. Jak to skomentujesz? Czy to przypadek, czy świadome nawiązanie?

To czysty przypadek, ale być w jakiś sposób powiązaną z Irą Losco to zawsze prawdziwy zaszczyt!

Niektóre osoby odnajdują w piosence Chameleon swoiste Dua Lipa vibes, a Twój wokal bywa nawet porównywany do tej artystki. Co sądzisz o takich skojarzeniach?

Być porównanym to takiej artystki jak Dua Lipa to wielkie wyróżnienie! Marzę, aby kiedyś mieć na koncie takie osiągnięcia jak ona. Jednak z drugiej strony… jestem Michela i uważam, że tak, jak każdy artysta oraz artystka, mam swój własny unikalny styl i drogę, po której chcę kroczyć.

Jakie są Twoje muzyczne plany na najbliższą przyszłość, odchodząc na chwilę od tematu Eurowizji?

Muzyka jest moim życiem. Zamierzam zawsze dawać z siebie 100% i rozwijać się jako artystka, będąc wierną sobie i swoim przekonaniom. A moje plany? Wydanie EP-ki/płyty!

Czy oglądasz także Junior Eurovision Song Contest? Co myślisz o Roksanie Roxie Węgiel i jej zwycięskiej piosence z zeszłego roku – Anyone I Want To Be? 

Tak, oglądam. Roxie to niezwykła artystka! Jeśli tylko ktoś dobrze poprowadzi ją i jej muzyczną karierę, ma wspaniałą przyszłość przed sobą. Życzę jej powodzenia we wszystkim, co będzie robić!

Co myślisz o zwycięskiej piosence z zeszłego roku czyliToy? Czy to był według Ciebie dobry wybór?

Ta piosenka jest jedyna w swoim rodzaju i bardzo chwytliwa. Dla mnie to bezkonkurencyjny zwycięzca.

Czy miałaś już okazję posłuchać innych piosenek z tegorocznego konkursu? Czy któraś z nich szczególnie przypadła Ci do gustu?

Słuchałam wszystkich piosenek, ale nie potrafię wybrać z nich swojej ulubionej. Wszyscy jesteśmy artystami, dzielimy się poprzez muzykę swoimi emocjami i każdy robi to na swój wyjątkowy sposób.