Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

Parę słów o grupie Hooverphonic

Przedeurowizyjna karuzela, która zatrzyma się dopiero w późnych godzinach wieczornych z 16 na 17 maja 2020 r. w rotterdamskiej Ahoy Arenie oficjalnie ruszyła!

Belgia, za pośrednictwem gremium jurorskiego zaangażowanego przez flamandzkiego nadawcę VRT, zadecydowała, że w niedalekiej Holandii reprezentować ją będzie trio Hooverphonic.

Alternatywna formacja jest uznaną i cenioną marką na belgijskim rynku muzycznym. Albumy grupy założonej w 1995 r. we flamandzkim Sint-Niklaas czterokrotnie pokrywały się platyną (w tym: album The Magnificent Tree z 2000 r. – podwójną), cztery kolejne – złotem. Genezy grupy należy doszukiwać się w działalności 4 artystów: Alexa Calliera i Raymonda Geertsa – pozostających do dziś aktywnymi członkami Hooverphonic, a także wokalistki Esther Lybeert i klawiszowca Franka Duchene, którzy na przestrzeni lat, postanowili rozstać się z zespołem.

To właśnie w połowie ostatniej dekady XX wieku zaczęli tworzyć pierwsze dema oraz autorskie interpretacje utworów z pogranicza electropopu i rocka. Kariera i popularność grupy wzrosła w momencie podpisania profesjonalnego kontraktu z wytwórnią Sony Music. Wtedy również miały miejsce pierwsze transformacje składu grupy, które pozostają niezwykle dynamiczne, aż do dziś – co szczególnie tyczy się roli frontmenki.

Luka Cruysbergs, 19-letnia wokalistka urodzona w Leuven jest szóstą wokalistką Hooverphonic na przestrzeni niespełna 25-letniej historii grupy. Momentem, w którym gwiazda młodej artystki rozbłysła jasno na muzycznym niebie, jest rok 2017 – kiedy to, jako podopieczna swojego aktualnego kolegi z zespołu: Alexa Calliera, została zwyciężczynią V edycji flandryjskiego The Voice. 17-letnia wówczas Luka urzekła Belgię coverami utworów m.in. Marylina Mansona. W 2018 r. oficjalnie uzupełniła trio Hooverphonic, zastępując Noemi Wolfs, która rozstała się z grupą w roku 2015 i w kluczowej części przyczyniając się do wydania dziesiątego albumu grupy, zatytułowanego Looking for Stars.

Wybór Hooverphonic na reprezentanta Belgii w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji bezsprzecznie wskazuje na to, że nadawca VRT jest zdeterminowany, by przerwać trwającą od 2 lat fatalną passę, w której toku Laura Groeseneken (warto nadmienić, że Alex Callier jest autorem jej eurowizyjnego przeboju Matter of Time) oraz Eliot Vassamillet, ze zdecydowanie bardziej stonowanymi utworami nie zdołali awansować, chociażby do finału Konkursu. Dziś jeszcze nie wiemy jaką propozycję komponuje Belgia dla Europy, jednakże pobieżna analiza dotychczasowej twórczości Hooverphonic, a także zdolności wokalnych samej Luki Cruysbergs, daje nam podstawy, aby po odrobinę wolniejszych latach, spodziewać się ze strony Belgii energetycznego ciosu, który krzyknie Wake Up! zdecydowanie bardziej doniośle niż Eliot w Tel-Awiwie.

Aktualny skład zespołu (© Zeb Daemen)

Pozostaje nam czekać na oficjalną premierę eurowizyjnej propozycji (a ta nastąpi w lutym przyszłego roku). Tym, którzy już dziś nie mogą doczekać się emocji związanych z klimatem przygotowań do Eurowizji, polecam w najbliższych dniach wycieczkę do Wrocławia, Warszawy lub Krakowa, gdyż właśnie tam, w klubach A2, Proxima i Kwadrat, od 5 do 7 października, Hooverphonic zagra koncerty promujące ich najnowszy album – z nową wokalistką, w roli głównej.