Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

Życie to taka gra, w którą wszyscy gramy, dlatego mogę być w niej, tym kim zechcę!

Serdecznie zapraszamy do przeczytania recenzji debiutanckiego krążka Roksana Węgiel wydanego przez zwyciężczynię 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2018 roku – Roksanę Węgiel.

Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji The Voice Kids, laureatka 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, zdobywczyni Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Tej osoby nie trzeba długo przedstawiać! Roksana Węgiel, jedna z najpopularniejszych wokalistek młodego pokolenia, 7 czerwca bieżącego roku wydała swój debiutancki krążek. W niecałe dwa miesiące od premiery pokrył się złotem.

Roksana Węgiel

Album Roksana Węgiel został wydany przez Universal Music Polska i co ciekawe, początkowo płyta miała nazywać się Roxie. Debiutancki krążek składa się z 13 typowo popowych utworów i doczekał się aż 7 singli w postaci Żyj, Obiecuję, Anyone I Want To Be, Lay Low, Bunt, Dobrze Jest, Jak Jest i Potrafisz.

Pierwszym utworem z płyty jest Anyone I Want To Be. To szczególnie ważny kawałek, ponieważ to z nim Roksana reprezentowała nasz kraj podczas Eurowizji Junior 2018. Nie należy on do moich ulubionych piosenek młodej wokalistki, jednak mam do niego ogromny sentyment ze względu na zwycięstwo w Mińsku. Warto zwrócić uwagę na zmianę wizerunku Roksany. W teledysku – uśmiechnięta dziewczynka, huśtająca się i tańcząca wśród różowych wstążek. Obecnie – pewna siebie nastolatka, w dojrzałych stylizacjach, krocząca ku dalszej muzycznej karierze.

Żyj – pierwszy singiel artystki, który otworzył jej wiele dróg. To piosenka o podążaniu za marzeniami i pielęgnowaniu w życiu rzeczy najważniejszych – tych najbliższych sercu. Marzenia Roksany spełniły się, gdy wygrała pierwszą polską edycję Voice Kids. Przepiękny, merytoryczny tekst połączony z melancholijną melodią daje świetny efekt. Prawie 15 milionów wyświetleń na YouTube i otrzymana złota płyta, mówią same za siebie!

Kilka dość neutralnych dla mnie piosenek to z pewnością Bunt, Że To Nie To, Nowy Dzień oraz Nie Zmienisz Mnie. Pierwszy utwór to swoisty manifest przeciw hejtowi i wszechobecnej nienawiści.

„Znajdę siłę i odważę się na ruch,
Żeby uciec już na dobre od tych słów,
Co ranią,
Tych słów, co kłamią”

Że To Nie To oraz Nowy Dzień to utwory koncertowe, w których Roksana zdecydowanie angażuje publikę, poprzez wstawki w postaci <<oooooo>>. Piosenka Nie Zmienisz Mnie – mówi o byciu sobą i swoich życiowych wyborach <<Niech wybierze moje serce, w którą stronę dzisiaj pójść>>. Druga wersja kawałka z pewnością jest ważna dla Roxie ze względu na duet z Daniel Yastremskim, z którym przez pewien czas była w związku.

Pozytywność przekazu możemy znaleźć w singlu Obiecuję. Wiara w lepszą przyszłość to motyw przewodni utworu <<Wysyłam w Twoją stronę dobre słowa, wiem że jutro wstanie nowy dzień, oddech złap i zacznij znów od nowa – to nie jest proste wiem>>.

Kolejny singiel to Dobrze Jest Jak Jest. Brał on udział w konkursie na Przebój lata RMF FM i Polsatu 2019. Za produkcję utworu odpowiada Cutfather, który stworzył hity m.in. dla takich gwiazd jak Katy Perry, Liam Payne, Sigala, Olly Murs czy Kylie Minogue. Piosenka dotyczy rozstania z sympatią i prób ułożenia sobie życia na nowo.

Moimi ulubionymi kawałkami z płyty są zdecydowanie Demony, Gra oraz angielskie Lay Low. Demony zostały połączone z Nowym Dniem. Czy to zabieg celowy? Z pewnością tak! Piosenka, mimo przepięknej melodii, ma bowiem lekko pesymistyczny tekst. Z kolei Nowy Dzień motywuje ku lepszej przyszłości <<Rozwinę swe skrzydła, pofrunę w dal>>.

Gra zawiera życiowy tekst, który uświadamia nam, że nigdy nie ma drogi bez wyjścia i zawsze znajdzie się osoba, która wyciągnie do nas pomocną dłoń <<Życie to taka gra, w którą wszyscy gramy. Nie ma się czego bać, bo nie jesteśmy sami>>.

Wisienka na torcie, czyli moje ukochane Lay Low. Jedyna anglojęzyczna piosenka w albumie. Po publikacji utworu, Roksana spotkała się z falą krytyki ze względu na rzekomo nieodpowiedni tekst o podtekście seksualnym. Wokalistka wyjaśniła, że tekstu nie powinno tłumaczyć się dosłownie i chodzi w nim tylko o moment pierwszego zauroczenia. Mimo wszystko teledysk i sam kawałek zrobione są na naprawdę profesjonalnym poziomie. Uważam, że to jedna z najlepszych kompozycji artystki!

Roksana Węgiel to krążek, który z pewnością ma ogrom zwolenników. Utwory są chwytliwe, rytmiczne, typowe dla występów live. Roxie jest fenomenalna wokalnie i bez wątpienia nie jedna gwiazda zazdrości jej skali głosu i dotychczasowego dorobku muzycznego. Młoda wokalistka cieszy się w Polsce niezwykłą popularnością (posiada już ponad 900 tysięcy obserwatorów na Instagramie). Przedział wiekowy odbiorców jej płyty jest zróżnicowany. Oprócz rówieśników dziewczyny, znam wiele dorosłych osób, które z uśmiechem na twarzy nucą hity zwyciężczyni Eurowizji Junior. W wieku 14 lat nagrać pierwszą solową płytę? Chylę czoła i trzymam kciuki za dalsze postępy w karierze!

Ulubione piosenki | Demony, Gra, Lay Low

Ocena| 8/10