Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

[2020] NQ TOP 11 ● Paula Dąbrowska

Sezon preselekcyjny 2019/2020 dostarczył nam wiele znakomitych utworów. W tej serii pochylimy się nad tymi, które ostatecznie nie wygrały ale według naszych redaktorów powinny być zapamiętane. Drugą zaprezentowaną listą będzie ta stworzona przez Paulę Dąbrowską!

Poniższa lista zawierać będzie dziesięć najlepszych zdaniem Roksany piosenek + jedno honorowe wspomnienie czyli utwór, który był blisko znalezienia się na niej lecz zabrakło mu niewiele!

Honorowe Wspomnienie

🇵🇹 ● Meera Copo De Gin

Ta piosenka zasługuje na szczególne wspomnienie. Mało kto ogląda portugalskie preselekcje, ze względu na późną godzinę i to, jaką drogę wybrali Portugalczycy. Co roku mamy tam mnóstwo ballad, które brzmią tak samo. W tym roku pojawił się wyjątek – Meera. Jak się można domyśleć, odpadli w półfinale, bo nie mieli ballady, tylko uwaga, postawili na utwór typowo funkowy. Miłość od pierwszego usłyszenia! Jak mi brakuje tego typu utworów na Eurowizji… Zwrotki są bardzo spokojne, a refren… to typowy funk z elektronicznymi brzmieniami. Główna wokalistka genialnie śpiewa i ma dosyć ciekawą barwę. Jak ogólnie nie jestem fanką portugalskiego w piosenkach, tutaj jakoś zbytnio mi nie przeszkadza. Może doczekam, aż tego typu piosenki będą jeździć z Portugalii na Eurowizję? Zobaczymy!

Najlepsza Dziesiątka

🇪🇪 ● Rasmus Rändvee Young

Obok Beautiful Lie, z Eesti Laul szybko zapamiętałam piosenkę Rasmusa.  Jak ja kocham dźwięk gitary z tej piosenki! Kojarzyłam artystę z poprzednich edycji preselekcji i byłam pewna, że na żywo da radę. Nie dał. Zawiodłam się trochę występem. Było czuć jego stres, brak pomysłu (w półfinale miał jakiś dziwny fotel) oprócz przejścia przez publiczność. Natomiast samą piosenkę uwielbiam i lubię ją sobie posłuchać idąc np. na tramwaj.  Niesie ze sobą bardzo pozytywny przekaz oraz świetną melodię, która szybko zapada w pamięci. Postawiono na chwytliwą frazę <<I am Young>>. Gdy nie patrzę na występ z półfinałów – uwielbiam ten kawałek. Mam cichą nadzieję, ze Rasmus wyciągnie jakiekolwiek wnioski z tegorocznego Eesti. Young jest wspaniałe i zasługujemy na więcej tego typu utworów.

🇸🇪 ● Malou Prytz Ballerina

Wielka gwiazda wśród szwedzkiej młodzieży. W ubiegłym roku w Melfeście zajęła 12 miejsce z całkowicie innym utworem niż tegoroczna propozycja czyli I do. W tym roku już zrobiło się bardzo poważnie. Zaznaczono, że przy stworzeniu utworu zainspirowano się tym co tworzy Sia i to widać! Ballerina brzmi jakby została wyprodukowana przez tę australijską wokalistkę. Do tej pory nie rozumiem występu – dziwnie tańcząca kobieta, obok tancerka w stylu Maddie. Sama piosenka jest fantastyczna. Szczególnie fraza po drugim refrenie <<I’ll never, I’ll never, I’ll never give up>>. Z tego też powodu trochę mi przykro, że Malou odpadła w Andra Chansen. Piosenka pod kątem poziomu nie odstaje od wielu występów w Szwecji, a nawet w Europie. Liczę, że Malou wracając za dwa lata pokaże nam coś dobrego, jak to na nią przystało.

🇩🇰 ● Samsara For You

Tej piosenki mogliście nie usłyszeć podczas Dansk Melodi Grand Prix. W tym roku słuchacze wybierali finalistów, oprócz automatycznie zakwalifikowanych artystów. Samsara walczyła w trójce, z której tylko jeden uczestnik zgarnął bilet do ostatecznej fazy rozgrywki. Miałam cichą nadzieję, że dostanie dziką kartę, niestety tak sztuka jej się nie powiodła. Samsara ma bardzo wyjątkową barwę, wydaje się trochę orientalna, tak samo, jak cały utwór. A piosenka? W tym roku wielu Duńczyków postawiło na chwytliwe frazy w refrenach: <<Say Yes, Say Yes>>, <<Forget It All>>, a tutaj mamy <<For You, You, You You>>. Uwielbiam ten utwór za to, że po prostu go stworzono. Za te proste zwrotki, które tworzą magię. Za refren przekazujący pozytywną energię. Dlatego mam nadzieję, że dzięki mnie poznacie tę piosenkę i zostanie z Wami na dłużej. Jak ze mną!

🇸🇪 ● Dotter Bulletproof

Faworytka buków, która przegrała jednym punktem bitwę o zwycięstwo w Melodifestivalen. Co można powiedzieć o tej piosence? Na pewno zainteresowała przeciętnego widza samym występem. Zaczęła go leżąc, w refrenie pojawił się dziwny taniec. Później światełka. W Norwegii mieliśmy ogień, w Szwecji lasery. Odbijały się one od koszulki (chyba?) wokalistki, dlatego nazwano to szwedzką kulą dyskotekową. Czasami warto wstawić element humorystyczny, prawda? Sama piosenka… od pierwszego snippetu refren siedział mi w głowie – powtarzanie frazy <<bulletproof>> zrobiło swoje. Byłam ciekawa całości, a gdy ją dostałam, już nie mogłam się uwolnić. Dotter na zmianę z Mohombim. Ale barwa Dotki… jeju, jak ona mi się podoba! Czekam na jej powrót w Melfeście!

🇮🇹 ● Pinguini Tattici Nucleari Ringo Starr

To był absolutny fenomen podczas Sanremo. Ludzie, w tym ja, oszaleli za samą nazwą <<Taktycznie Nuklearne Pingwiny>>. Byłam ciekawa, co znowu wymyślą Włosi, bo jednak to bardzo kreatywny naród. No i doczekałam się bardzo przyjemnego utworu, który wnosi ze sobą mnóstwo pozytywnej energii. Zwrotki są dosyć spokojne jak na cały utwór. Najwięcej energii otrzymujemy podczas refrenu Ringo Starr. Dodatkowo, Pingwiny mają bardzo charyzmatycznego wokalistę. Czy ktoś się spodziewał trzeciego miejsca? Myślę, że większość obstawiała jednak Elodi. A tutaj szok. Pingwiny w Top 3. Czego chcieć więcej? Myślałam, że po The Kolors nie poznam żadnego włoskiego zespołu na przyzwoitym poziomie. Na szczęście pojawili się synowie Antarktydy!

🇸🇪 ● Mohombi Winners

Każdy ma swoje preselekcyjne <<guilty pleasery>>. Zawsze się bronię przed typowymi radiówkami, bo jednak czegoś więcej wymagam od eurowizyjnych artystów. A tutaj szok, Winners szybko mi <<siadło>>. Pierwsze przesłuchanie, a ja już nucę <<Dreamer, Dreamer, Winner, Winner>>.  Występ od półfinału trochę się zmienił. Mohombi postawił na pomoc tancerzy, ale to dalej wyglądało źle. A ja dalej <<e tam, kocham, katuję na Spotify>>. Nie potrafię w sumie do końca wytłumaczyć fenomenu tej piosenki. Może chodzi o to, że postawiono na typowo szwedzką produkcję? Nastawioną typowo pod radio? Chwytliwy refren, który raczej niczego nie wnosi? Przystojny mężczyzna o pochodzeniu innym niż europejski? Jednego jestem pewna, Mohombi skradł moje serce, moje playlisty i moje uszy. Od dwóch tygodni!

🇳🇴 ● Kristin Husøy Pray For Me

Nasza Krystyna ze streamów! Piosenka trochę rytmicznie podobna do Legendary, ale czy komuś to przeszkadza?  Utwór od samego początku przekonuje. Na początku miałam obawy, czy faktycznie ma tak niski głos, czy może to ulepszenie w programie. Jak się okazało, Kristin posiada tego typu barwę, która  jak w przypadku Naivy, jest bardzo przyjemna w odsłuchu. A sama piosenka? Na żywo jeszcze bardziej kupiła. Od początku mówiłam, że wygrać musi Ulrikke lub Kristina.  A tu szok, obie znalazły się w Gold finale. Co najbardziej lubię w tej piosence? Refren! Mogę go nieustannie zapętlać i zapętlać. Potem mamy genialne przejście na chórki, które są genialnym rozwiązaniem. Finał piosenki to złoto i myślę, że Kristin może być z siebie dumna. Czekam na kolejne utwory tej wokalistki.

🇮🇹 ● Francesco Gabbani Viceversa

Jako wielka fanka Gabbaniego, gdybym nie miała jego piosenki w Top 3, nie wybaczyłabym sobie. Śledzę karierę tego wokalisty od 2017 roku i jego wykonania Occidentali’s Karma. Trochę się zdziwiłam, że ponownie startuje w Sanremo. Spodziewałam się czegoś żywiołowego, a dostałam… bardzo spokojną jak na Francesco piosenkę o wdzięcznym tytule Viceversa. Zwrotki to typowy okaz spokoju, a refren… wkrada się tam trochę radości? Przynajmniej ta melodia sugeruje taki nastrój. Finał refrenów to przyspieszenie i śpiewanie na wyższych dźwiękach przez Francesca. Jest to dla mnie coś zdecydowanie nowego, jeżeli chodzi o twórczość tego artysty. Viceversa udowodniło, że Gabbani nieustannie się rozwija i bawi się muzyką. Plus oczywiście, każdy utwór po włosku jest cudowny. Taka prawda!

🇷🇸 ● Naiva Bas Bas

Tegoroczna Beovizija była pełna skarbów. Niewątpliwie, przynajmniej dla mnie, największym z nich była Naiva. Jej Baš, baš zdecydowanie zostaje w głowie. Powtarzanie frazy z tytułu sprawia, że ciągle sami to zaczynamy śpiewać. Gdy usłyszałam po raz pierwszy tę piosenkę, wyobraziłam sobie, iż idę w jej rytm ulicami Belgradu. Bardzo przyjazna melodia, delikatna, dużo dźwięków instrumentu. Dodatkowo Naiva ma genialną barwę głosu, która nie drażni ucha. Bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że zajęła drugie miejsce w finale.  Jej występ nie był jakiś odkrywczy. W tle wizualizacje z czerwonymi szarfami, a na scenie cztery tancerki ubrane całe na czarno. Po usłyszeniu tej piosenki, zapewniam <<jer basz basz>> prędko Was nie opuści. Nie zawiedziecie się, obiecuję Wam!

Zwycięzca

🇪🇪 ● Jaagup Tuisk Beautiful Lie

Myślę, że ta przegrana zdziwiła wielu fanów Eurowizji. W moim przypadku polały się nawet łzy. Od pierwszego usłyszenia tego utworu w wersji audio… po prostu się zakochałam. Fakt ma trochę podobną budowę do Arcade, ale coś jest takiego w Beautiful Lie, że ciągle zapętlam tę piosenkę. Jeżeli chodzi o występ podczas preselekcji – jedne wielkie wow. Jaagup jednocześnie śpiewający i tańczący… Coś cudownego. Dodatkowo finał piosenki powoduje u mnie tak niesamowite ciary, że mimo iż słucham tego po raz enty, zawsze je mam. No i nie ukrywam, kocham wejścia chórów. Beautiful Lie to jeden z moich ulubionych utworów, który mam zamiar cały czas słuchać. Mam też nadzieję, że Jaagup wróci za rok z czymś równie dobrym i wygra Eesti Laul. Czekam na to!

Dziękujemy za lekturę tego artykułu! Kolejne TOP 11 stworzone przez członka redakcji Destination Eurovision pojawi się w ciągu najbliższej doby!