Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

[2020] TOP 41 ● Paula Dąbrowska

Eurowizyjny sezon 2019/2020 dobiega końca, dlatego członkowie naszej redakcji podzielą się swoimi klasyfikacjami wszystkich konkursowych utworów. Cykl kontynuujemy rankingiem skompletowanym przez Paulę Dąbrowską!

Poniższy tekst podzielony jest na dwie części. W pierwszej z nich poznacie listę utworów na pozycjach 41 – 11, natomiast artykuł zamknie szczegółowe uzasadnienie wszystkich piosenek znajdujących się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji!

Klasyfikacja Generalna

 • 4️⃣1️⃣ 🇦🇲 ► AthenaChains On You
 • 4️⃣0️⃣ 🇱🇻 ► Samanta TīnaStill Breathing
 • 3️⃣9️⃣ 🇧🇾 ► VAL Da Vidna
 • 3️⃣8️⃣ 🇮🇪 ► Lesley RoyStory Of My Life
 • 3️⃣7️⃣ 🇪🇪 ► Uku SuvisteWhat Love Is
 • 3️⃣6️⃣ 🇲🇩 ► Natalia GordienkoPrison
 • 3️⃣5️⃣ 🇨🇿 ► Benny Cristo – Kemama
 • 3️⃣4️⃣ 🇷🇺 ► Little Big Uno
 • 3️⃣3️⃣ 🇸🇮 ► Ana SokličVoda
 • 3️⃣2️⃣ 🇫🇷 ► Tom LeebThe Best In Me
 • 3️⃣1️⃣ 🇵🇱 ► Alicja Szemplińska Empires
 • 3️⃣0️⃣ 🇺🇦 ► Go_ASolovey
 • 2️⃣9️⃣ 🇧🇪 ► HooverphonicRelease Me
 • 2️⃣8️⃣ 🇷🇴 ► RoxenAlcohol You
 • 2️⃣7️⃣ 🇦🇱 ► Arilena AraFall From The Sky
 • 2️⃣6️⃣ 🇵🇹 ► ElisaMedo De Sentir
 • 2️⃣5️⃣ 🇨🇾 ► SandroRunning
 • 2️⃣4️⃣ 🇪🇸 ► Blas CantóUniverso
 • 2️⃣3️⃣ 🇸🇲 ► SenhitFreaky!
 • 2️⃣2️⃣ 🇬🇪 ► Tornike KipianiTake Me As I Am
 • 2️⃣1️⃣ 🇮🇱 ► Eden AleneFeker Libi
 • 2️⃣0️⃣ 🇷🇸 ► HurricaneHasta La Vista
 • 1️⃣9️⃣ 🇲🇰 ► VasilYou
 • 1️⃣8️⃣ 🇫🇮 ► Aksel KankaanrantaLooking Back
 • 1️⃣7️⃣ 🇬🇷 ► StefaniaSupergirl
 • 1️⃣6️⃣ 🇦🇹 ► Vincent BuenoAlive
 • 1️⃣5️⃣ 🇳🇱 ► Jeangu MacrooyGrow
 • 1️⃣4️⃣ 🇭🇷 ► Damir KedzoDivlji Vjetre
 • 1️⃣3️⃣ 🇦🇺 ► MontaigneDon’t Break Me
 • 1️⃣2️⃣ 🇮🇸 ► Daði og GagnamagniðThink About Things
 • 1️⃣1️⃣ 🇬🇧 ► James NewmanMy Last Breath

Najlepsza Dziesiątka

🔟 🇩🇰 ● Ben & Tan Yes

Czasami każdy z nas potrzebuje dawki pozytywnej energii. Szczególnie gdy możemy ją otrzymać z piosenki. Tak, Ben i Tan brzmią trochę jak Naviband z Białorusi, natomiast wolę Duńczyków. Piosenka jest… <<duńska>>. Ma coś w sobie takiego charakterystycznego dla utworów z tego państwa. Podczas występu w Dansk Melodi Grand Prix (przykry widok pustego miejsca dla publiczności), zachwyciłam się głosem Bena. Jak na młody wiek, śpiewa po prostu genialnie, a do tego gra na gitarze! A samo Yes to jak pisałam na początku, dawka ogromnej, pozytywnej energii. Prosty, chwytliwy refren, który pojawia się dosyć szybko od razu mnie kupił. To jest tak urocze i słodkie, że do tej pory się tym zachwycam.

9️⃣ 🇧🇬 ● Victoria Tears Getting Sober

Zawsze mnie bawią memy typu <<Mamo, chcę iść na koncert Billie Eilish>>, na co mama <<O, tu masz jej europejską wersję>>. Piosenka Victorii, Tears Getting Sober brzmi stylistycznie jak utwory sprzed paru lat kompozycje wyżej wymienionej artystki. Natomiast to nic złego i mi się to podoba! Piosenka ogólnie jest bardzo prosta – delikatne zwrotki i refreny, a w finale utworu mamy tzw. punkt kulminacyjnym, który po prostu został wzmocnionym głosem i delikatnie muzyką. Refren szybko zapada w pamięć, co okazuje się kolejnym pozytywnym elementem tej piosenki. Słychać dźwięk instrumentów, za co naprawdę biję brawo. Widzę tę piosenkę przy jakiejś bajce Disneya, jak księżniczka tańczy ze swym wybrankiem. Bo dlaczego nie?

8️⃣ 🇩🇪 ● Ben Dolic Violent Thing

Tutaj mam ciekawą historię! Na początku, gdy wyszła ta piosenka, znajdowała się w okolicach 15-16 miejsca. Denerwowało mnie to, że piosenka okazała się typową radiówką. Dopiero dzięki mojemu przyjacielowi zaczęłam jej słuchać, aby zrozumieć jego zachwyt. No i poległam. Ben ma niesamowitą barwę głosu, którą chcę usłyszeć na żywo. Owszem, tekst nie porywa, ale <<Nie mów mamie>> już zostaje z nami na dłużej. Ciekawa jest linia melodyczna, owszem, jak pisałam wcześniej, utwór idealnie nadaje się do radia. Natomiast świetnie zbudowano przejście pomiędzy zwrotką a refrenem. Podsumowując, ta piosenka to dla mnie super kompozycja głównie ze względu na Bena, który genialnie bawi się tam swoim głosem.

7️⃣ 🇳🇴 ● Ulrikke Attention

Chciałabym zapomnieć o tych preselekcjach, ale na pewno nie o zwycięskim utworze. W samym gold finale nie wiedziałam, komu kibicować. Natomiast Ulrikke… To wielka bomba emocjonalna. Pod koniec piosenki poleciały mi łzy dlaczego? Cały utwór jest świetnie zbudowany – delikatne zwrotki i mocny wokalnie refren. Dużo wysokich, czystych dźwięków, które wywołują ciarki na rękach. Czuć, że wokalistka wie o czym śpiewa i chce jak najlepiej przekazać emocje. Jest to taka typowa, mocna ballada, jednak ją wyróżnia Ulrikke – genialna wokalistka i wyciskaczka łez. No i nie mogę zapomnieć o instrumentach, które dodały dodatkowej magii tej piosence.

6️⃣ 🇦🇿 ● Efendi Cleopatra

Już widzę minę Sebastiana <<red. kolejne noże wbijane w moje serce nie robią już na mnie takiego wrażenia droga Paulo>>, gdy widzi miejsce Efendi w moim rankingu. Nie ukrywam, że czasami lubię posłuchać czegoś, co nie ma jakiejś głębi. Takich piosenek też potrzebuje świat i tak jest w przypadku Efendi. Cleopatra ma kilka ogromnych plusów. Zacznę może od użycia tradycyjnych instrumentów oraz egipskich wstawek (jakie to cudowne). Do tego mamy połączenie z muzyką elektroniczną i powstało coś nadzwyczajnego. Refren od razu przy mnie został, szczególnie ten akcent na <rrrr> przy słowie Cleopatra. Głos Efendi brzmi także bardzo interesująco – byłam ciekawa jej występu na żywo. Znając Azerów, zrobiliby super występ i tak naprawdę każdy świetnie by się bawił to tego utworu.

5️⃣ 🇱🇹 ● The Roop On Fire

Gdy usłyszałam tę piosenkę, wiedziałam, że wygra litewskie preselekcje. Od paru lat, jak w sumie może w moim przypadku zawsze, Litwa nie potrafiła mnie kupić. Wyszło The Roop i poległam. CO ZA GŁOS. Wszyscy zachwycają się choreografią (trochę się nie dziwię, bo można sobie potańczyć i się wyszaleć), natomiast ja zakochałam się w wokalu. Vaidotas (tak ma na imię wokalista) genialnie operuje głosem, do tego wszystko czyściutko. Złoto, nie człowiek. Dalej, po początku piosenki nie spodziewałam się tego… elektro refrenu. Miałam spory szok, bo mnie np. zachwycił wstęp utworu. Bardzo spokojny, ale jednocześnie pozwalający się gibać. Ogólnie, to można nie lubić tej piosenki? Można? Nie rozumiem, bo to po prostu genialna kompozycja.

4️⃣ 🇸🇪 ● The Mamas Move

Pierwszy półfinał, wychodzą Mamuśki. Jeżeli ktoś ich nie kojarzy, w ubiegłym roku wystąpiły jako chórek Johna Lundvika. Mówię do moich znajomych <<Ej, ale one są super, muszą wygrać>>. Połowa mi nie wierzyła, a tu bum – przeszły do finału, ba, wygrały go. Tego nie spodziewała się większość fanów. Uwielbiam piosenki typu gospel i ta od razu mnie kupiła. Do tego prosta choreografia, którą każdy z nas może powtórzyć. Ta piosenka tak zaraża pozytywną energią, że nie wyobrażam sobie wielkiej imprezy z tym utworem podczas Eurowizji.  Co zabawne, zawsze jak na nie patrzę, to widzę muzy Herkulesa. Mam nadzieję, że Mamuśki wydadzą  swoją płytę, bo jej po prostu potrzebuję.

3️⃣ 🇮🇹 ● Diodato Fai Rumore

To czas na łzy od Pauli. Ogólnie jestem wielką fanką włoskiej muzyki i nie ukrywam, zawsze czekam z niecierpliwością na reprezentanta tego kraju. Gdy okazało się, kto wystąpi podczas Sanremo 2020, obstawiałam przy Gabbanim. Natomiast po usłyszeniu Fai rumore miałam już tylko jednego zwycięzcę. Diodato posiada niesamowity dar przekazywania emocji podczas swojego wystąpienia. Nie było w 100% czysto, ale jakoś mnie to nie interesowało. Bardziej mnie ciekawiło co będzie dalej. Nie zawiodłam się, bo Diodato wywołał u mnie łzy już w połowie utworu.  Gdy wygrał, ponownie się popłakałam. Nie mogłam doczekać się jego występu w Rotterdamie, bo jestem przekonana, że swoją wrażliwością, kupiłby całą Europę.

2️⃣ 🇲🇹 ● Destiny All Of My Love

Który fan Eurowizji nie zna Destiny? Zwyciężczyni Juniora długo kazała czekać na swoją eurowizyjna piosenkę. Jak już się doczekaliśmy, od pierwszej nuty wiedziałam, że utwór znajdzie się w moim Top 10. Mamy bardzo prostą linię melodyczną, natomiast to, co robi Destiny… Bawi się głosem i tekstem, robiąc z niego świetnie, rytmicznie piosenkę, do której każdy może się poruszać. Zwrotki w porównaniu do refrenu są bardzo proste, natomiast nie przeszkadza to w odbiorze utworu. A wcześniej wspomniany refren… druga jego część z chórami to jeden z moich ulubionych momentów w tej piosence. Od razu wyobraziłam to sobie na scenie, jak ludzie wokół świetnie się z nią bawią. Czy da się nie lubić tego utworu? Wydaje mi się, że nie!

1️⃣ 🇨🇭 ● Gjon’s Tears Répondez-moi

Piosenka, którą pokochałam od pierwszego usłyszenia. Tak naprawdę to od paru dobrych lat uwielbiam wszystkie utwory z tego państwa (oprócz Rykki, nie, tego nie mogłam znieść) i czekałam na tegoroczną premierę. Po ubiegłym roku byłam przekonana, że Szwajcaria postawi na coś dynamicznego, a tutaj szok. Po pierwszej zwrotce już wiedziałam, że to mój zwycięzca. Gjon od samego początku czaruje głosem, dodatkowo świetnie się prezentuje. Ogromnym plusem tego utworu jest język – piosenka po francusku oddaje emocje, które zawarto w tekście piosenki. Do tej pory, gdy słucham finału utworu, mam ciarki w każdym miejscu ciała. A sama budowa utworu? Od początku budowane jest napięcie i pragnę wiedzieć, co stanie się dalej. To zdecydowanie najlepsza piosenka tego sezonu. Myślę, że mógłby spokojnie wygrać Eurowizję 2020.

Dziękujemy za lekturę tego artykułu! Kolejne TOP 41 stworzone przez członka redakcji Destination Eurovision pojawi się w ciągu najbliższej doby!