Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

[2020] TOP 41 ● Sebastian Mnich

Eurowizyjny sezon 2019/2020 dobiega końca, dlatego członkowie naszej redakcji podzielą się swoimi klasyfikacjami wszystkich konkursowych utworów. Cykl dociera jednak teraz do końca, więc czas poznać tabelę naszego redaktora naczelnego Sebastiana Mnicha!

Poniższy tekst podzielony jest na dwie części. W pierwszej z nich poznacie listę utworów na pozycjach 41 – 11, natomiast artykuł zamknie szczegółowe uzasadnienie wszystkich piosenek znajdujących się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji!

Klasyfikacja Generalna

 • 4️⃣1️⃣ 🇱🇻 ► Samanta TīnaStill Breathing
 • 4️⃣0️⃣ 🇷🇸 ► HurricaneHasta La Vista
 • 3️⃣9️⃣ 🇦🇿 ► EfendiCleopatra
 • 3️⃣8️⃣ 🇦🇲 ► AthenaChains On You
 • 3️⃣7️⃣ 🇷🇺 ► Little BigUno
 • 3️⃣6️⃣ 🇵🇱 ► Alicja SzemplińskaEmpires
 • 3️⃣5️⃣ 🇪🇪 ► Uku SuvisteWhat Love Is
 • 3️⃣4️⃣ 🇦🇱 ► Arilena AraFall From The Sky
 • 3️⃣3️⃣ 🇧🇾 ► VALDa Vidna
 • 3️⃣2️⃣ 🇮🇪Lesley Roy Story Of My Life
 • 3️⃣1️⃣ 🇲🇩 ► Natalia GordienkoPrison
 • 3️⃣0️⃣ 🇬🇷 ► StefaniaSupergirl
 • 2️⃣9️⃣ 🇲🇰 ► VasilYou
 • 2️⃣8️⃣ 🇨🇾 ► SandroRunning
 • 2️⃣7️⃣ 🇫🇷 ► Tom LeebThe Best In Me
 • 2️⃣6️⃣ 🇦🇺 ► MontaigneDon’t Break Me
 • 2️⃣5️⃣ 🇸🇲 ► SenhitFreaky!
 • 2️⃣4️⃣ 🇺🇦 ► Go_ASolovey
 • 2️⃣3️⃣ 🇪🇸 ► Blas CantóUniverso
 • 2️⃣2️⃣ 🇲🇹 ► Destiny All Of My Love
 • 2️⃣1️⃣ 🇭🇷 ► Damir Kedzo Divlji Vjetre
 • 2️⃣0️⃣ 🇬🇪 ► Tornike KipianiTake Me As I Am
 • 1️⃣9️⃣ 🇸🇮 ► Ana Soklič – Voda
 • 1️⃣8️⃣ 🇷🇴 ► RoxenAlcohol You
 • 1️⃣7️⃣ 🇨🇿 ► Benny CristoKemama
 • 1️⃣6️⃣ 🇩🇰 ► Ben & Tan Yes
 • 1️⃣5️⃣ 🇮🇱 ► Eden AleneFeker Libi
 • 1️⃣4️⃣ 🇸🇪 ► The MamasMove
 • 1️⃣3️⃣ 🇵🇹 ► ElisaMedo De Sentir
 • 1️⃣2️⃣ 🇦🇹 ► Vincent BuenoAlive
 • 1️⃣1️⃣ 🇳🇴 ► UlrikkeAttention

Najlepsza Dziesiątka

🔟 🇮🇸 ● Daði og Gagnamagnið Think About Things

Budujące jest to, jak gigantyczny progres można zrobić na Eurowizji przez jeden sezon! Od miernego muzycznie i napędzanego jedynie na kontrowersjach marzenia lateksowych fetyszystów, dotarliśmy do sympatycznego hymnu rodzica. Za to też właśnie cenię Think About Things – łączenie poważnego przesłania z dawką świetnej rozrywki oraz sympatycznego wizerunku. Na sporą liczbę komplementów zasługuje też niebywale chwytliwy staging, świetna choreografia i sam sweterkowy image, który kupuję bez najmniejszych zastrzeżeń. Super, że Dadi po trzech latach osiągnął to co chciał… a dużo gorzej, że niezależne od nas wydarzenia odebrały Islandii podróż do TOP 5 tegorocznej edycji!

9️⃣ 🇬🇧 ● James Newman My Last Breath

Dobrze jest widzieć, że po raz pierwszy od parunastu lat Wielka Brytania może pochwalić się porządną strategią dotyczącą swojego Eurowizyjnego bytu! Wybór tak świetnego artysty, jak James Newman było strzałem w dziesiątkę, szczególnie że jego muzycznym orężem nie jest tylko głos, ale również bogata wiedza o tym, jak utwory od podstaw tworzyć. Dzięki temu My Last Breath ma w sobie walory radiowego hitu oraz hymnu idealnego do śpiewania w tłumie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Jak też od początku podkreślałem, mi ten mały trick z pauzą w refrenie bardzo odpowiada. Podsumowując więc trzymam gorąco kciuki za spotkanie z Jamesem za rok. Taka szansa należy mu się ponownie jak wszystkim uczestnikom tej odwołanej edycji!

8️⃣ 🇧🇪 ● Hooverphonic Release Me

Jakość i elegancja bijące z tego utworu nie spotkały się z tak szeroką aprobatą, na jakie zasłużyły! Obyty z występami przed wielkimi widowniami zespół Hooverphonic przygotował prawdziwie <<bondowski>> motyw muzyczny. Czy tego typu kompozycje były już na Eurowizji? No pewnie! Czy wszystkie mogą pochwalić się tak świetną linią melodyczną oraz pełnym emocji głównym wokalem? Zdecydowanie nie! Mojej oceny nie psuje też tekst, który, choć posiada wiele powtórzeń tytułu, nie nastaje z nożem na inteligencję słuchacza i nie odgrywa roli <<odmóżdżacza>>. Podsumowując liczę na równie dystyngowane podejście zespołu za rok, bo dla takich piosenek moje wrota są otwarte cały kalendarzowy rok!

7️⃣ 🇫🇮 ● Aksel Kankaanranta Looking Back

Preselekcyjna historia Aksela jest wspaniałym motywem ku pokrzepieniu serc! Kiedy wydawało się, że w Rotterdamie zamelduje się utwór tworzony ku czci rozpadającej się w zaciszu swojego salonu węgierskiej gwiazdy porno… wkroczył on! W momencie szczerego pogodzenia się z faktem, że pozbawiona jakiegokolwiek talentu wokalnego lateksowa tandeciara, będzie przekazywała zgodnie ze swoją filozofią (była o tym mowa w wywiadach), że bycie prostytutką to najlepszy możliwy fach dla nowoczesnej kobiety… on przywrócił mi nadzieję! Tego wieczora niebiosa olśniły międzynarodowych jurorów oraz widzów na tyle mocno, że łączna liczba punktów dała tryumf piosence Looking Back. Przepiękniej zaśpiewanej oraz wizualizowanej balladzie opowiadającej we wzruszający sposób o naszej krnąbrnej naturze, która nie pozwala nam doceniać wielu rzeczy za nim raz na zawsze je stracimy. Finlandia wniosła ogromną wartość dodaną do tegorocznej stawki i za to jej serdecznie dziękuje!

6️⃣ 🇩🇪 ● Ben Dolic Violent Thing

Brutalnie udana piosenka up-tempo z Niemiec? Trudno było sobie to wyobrazić na trzeźwo, ale życie potrafi pisać zaskakujące scenariusze! Robiący coraz większą karierę Ben Dolic otrzymał bardzo dobry utwór, który świetnie uzupełnia się z jego charakterystycznym wokalem. Wiem, że wielu osobom chwilę zajęło, aby się do niego przyzwyczaić… jednak u mnie ten proces zajął dosłownie chwilkę. Wracając do warstwy melodycznej, ubóstwiam obecność funku znakomicie uzupełniającego dance-popowy podkład. A tekst? Jest głupkowaty, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nie zamruczał pod nosem <<a Ty nie mów swojej mamie, co tu stanie dziś się>>. Brawo Niemcy, oby podobny pakiet trafił do nas za rok!

5️⃣ 🇧🇬 ● Victoria Tears Getting Sober

Drużyna Symphonix powróciła na Eurowizję i po raz kolejny udowodniła co potrafi! Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że taki powrót po roku przerwy, Bułgaria zapamiętałaby bardzo pozytywnie. Victoria przeniosła nas w niebywale delikatną, wyrwaną z realiów animacji Walta Disneya rzeczywistość. Uraczyła pakietem subtelnego głosu, niezaprzeczalnej urody oraz przepięknej wizualizacji. Momentami można było wręcz zapomnieć, że to utwór o radzeniu sobie z uwolnieniem się od toksycznego związku. Tears Getting Sober to muzyczne arcydzieło, którego żałuję, że nie zobaczę na żywo w Ahoy Arena!

4️⃣ 🇨🇭 ● Gjon’s Tears Répondez-moi

Znowu nie mogę zacząć właściwego opisu bez retrospekcji! Jeszcze rok temu musiałem znosić ogrom zachwytów dotyczących słabej klasy latino uzupełnionego absurdalnie kiczowatym tekstem. Dzięki temu, że prezentacja sceniczna w Tel Awiwie była w odróżnieniu od samego She Got Me znakomita, Szwajcaria zakończyła finał ze świetnym wynikiem. To też powodowało mój strach, że to państwo drugi rok z rzędu postawi na tego typu kompozycję. Pójdzie na łatwiznę niczym Cypr w latach 2018-2019. Zostałem na szczęście wyprowadzony z błędu… w najpiękniejszy możliwy sposób! Dzięki Répondez-Moi czuję prawdziwą muzykę, sztukę, talent oraz emocje. Wszystko, co podarował nam w tej kompozycji Gjon’s Tears krzyczy na całe gardło <jakość>. Za to też go ogromnie szanuję, doceniam i czekam na możliwość uściśnięcia mu ręki w Centrum Prasowym za rok!

3️⃣ 🇮🇹 ● Diodato Fai Rumore

Ach Ci Włosi! Od najlepszego muzycznego formatu wyłaniającego reprezentanta, po dobór zawsze fantastycznej jakości piosenek, po udowadnianie Europie i Australii jak bardzo te kompozycje zasługują na szacunek. Opisana przed chwilą ścieżka ciągle działa i nie inaczej jest w tym roku z Diodato! Fenomenalny głos wokalisty mógłby zastąpić nie jeden chór, to w jak dziecinny sposób frunie po wyższych rejestrach – zawstydzić nie jednego kolegę lub koleżankę po fachu. Wszystko to połączone ze związanym z życiem tekstem i kapitalnie rozpisaną linią melodyczną daje piorunujący efekt. Nie ma w tym roku utworu, który lepiej buduje napięcie. Nie ma w tej edycji innej propozycji, której koniec <<wyrywa z kapci>> równie mocno to, co otrzymujemy w Fai Rumore. Oto prawdziwy hymn tych trudnych dla świata czasów… a nie to, co może się wydawać części polskich fanów Konkursu Piosenki Eurowizji myślących o upadających imperiach.

2️⃣ 🇳🇱 ● Jeangu Macrooy Grow

Wystarczyło parę chwil spędzonych z dotychczasowymi muzycznymi dokonaniami Jeangu, aby zrozumieć, że wybitnie wydłużona medialna droga poznania następcy Duncana Laurenca przyniosła najlepszy możliwy rezultat. Jedynym pytaniem, jakie tliło się w umyśle było już tylko to, czy otrzymamy balladę, czy coś energicznego. Postawiono na opcję numer jeden i z perspektywy paru ostatnich miesięcy dziękuje niebiosom za taki krok! Grow zawiera w sobie najpiękniejszy tekst tej edycji konkursu, który musi dotrzeć z potężnym uderzeniem do duszy każdej osoby choć trochę doświadczonej życiem. Muzycznie utwór daje nam poczucie kroczenia długą, ale pełną pięknych elementów ścieżką. Ostatnia minuta to zaś najmniej oczywiste, ale jedno z najpiękniejszych muzycznych podsumowaniach, jakie kiedykolwiek usłyszałem w ramach Konkursu Piosenki Eurowizji. Propozycja Holandii to mój osobisty wyciskacz łez i ostateczny dowód na to, jak wygląda prawdziwa sztuka. Do zobaczenia Jeangu za rok, oby z kolejnym utworem godnym Twojego talentu!

1️⃣ 🇱🇹 ● The Roop On Fire

Kto by pomyślał rok temu, że sporo z nas umieści na swoim pierwszym miejscu Litwę. Taki moment jednak nadszedł i rozkoszuję się jego obecnością! W utworze On Fire można odnaleźć wszystko co wymagają fani Eurowizji. Momentami karykaturalny, dziwny, rzucony w twarz staging? Mamy! Ogromną dawkę dobrej zabawy i humoru? Jest! Tekst wyrażony w prosty sposób, ale z konkretnym i ważnym przesłaniem? Bingo! Kapitalną linię melodyczną przebojowo miksująca trendy elektroniczne lat 90-tych i melodii 2020 roku? Proszę bardzo! The Roop zadbało o wszystko, a sama osobowość wszystkich członków zespołu nagradza ciekawskich wielką paletą barw oraz interesujących treści. Minęło sporo lat, za nim grupie udało się osiągnąć gigantyczny sukces… stąd moje serce krwawi przypominając sobie, że w Rotterdamie mogło czekać na nich zwycięstwo. Oby to nie była ostatnia przygoda z Litwinami na Eurowizyjnej scenie. Mocno trzymam za to kciuki!

Dziękujemy za lekturę tego artykułu! Było to ostatnie TOP 41 stworzone przez członków redakcji Destination Eurovision.