Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Jasne
Ciemne
Sepia

Czy Helena to dalej Wasz numer jeden?

Witam Was w kolejnym tekście dotyczącym kariery wokalistów po ich występie na Eurowizji. Ostatnio mogliście przeczytać mój wywód na temat Nel blu dipinto di blu, a dzisiaj odkryjemy, co słychać u Heleny Paparizou.

Heleno, kim jesteś?

Od małego Helena, a właściwie Elena zajmowała się muzyką. Urodziła się w Szwecji i to tam mając 7 lat, zaczęła naukę gry na pianinie. Wtedy powstał też zespół Antique, który w 2001 roku pojechał na Eurowizję jako reprezentant… Grecji. Dwa lata później zaczęła skupiać się na karierze solowej, czego efektem było jej zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku z utworem My Number One.

Recepta na sukces, czyli jak wykorzystać rozgłos po wygranej w konkursie

Helena dzięki Eurowizji zaczęła być bardziej rozpoznawalna – skorzystało z tego greckie Ministerstwo Turystyki, które z wokalistki zrobiło ambasadora, a z jej konkursowej piosenki główną reklamę. Od razu po jej zwycięstwie, zaczęto planować rozległą trasę koncertową od Ameryki Północnej po Europę i Australię. Przepiękna Greczynka podbiła nie tylko serca fanów Eurowizji, ale także i całego świata. W 2006 jej utwór Heroes został hymnem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, gdzie także miała okazję wystąpić. Dosłownie rok później nagrała trzy utwory, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej jednego z popularniejszych greckich seriali – Mazi Su. Później miała okazję zaśpiewać i wystąpić w reklamie Nokii w 2008 roku. W tym samym roku według MTV została najlepszym greckim wykonawcą.

Pod koniec 20111 roku została jurorką w Dancing on Ice. Dwanaście miesięcy później wystąpiła w programie Let’s Dance, gdzie zajęła dopiero 9 miejsce. W tym samym roku wystąpiła jako gość w Melodifestivalen, gdzie wykonała Popular Erica Saade, ale w wersji jazzowej. Czy to spowodowało, że zatęskniła za Eurowizją?

2014 to rok, w którym Helena chciała powrócić na największą ze wszystkich scen, ale już jako reprezentantka Szwecji – wzięła udział w szwedzki preselekcjach, czyli Melodifestivalen. W finale zajęła 4 miejsce z utworem Survivor. Utwór całkowicie inny niż My Number One. Helena pokazała się jako taka <<powerful>> kobieta, która sama może pokazać coś nowego na scenie. Piosenka zdecydowanie się niesie, szczególnie refren. Polecam przesłuchać, bo naprawdę warto!

Kolejny kalendarzowy rok obfitował w nie tylko trasy koncertowe, ale też łączył się z Eurowizją. Wystąpiła podczas greckich preselekcji, wykonując cover Rise Like a Phoenix Conchity Wurst. Podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu podawała wyniki jako sekretarz greckiej komisji jurorskiej. Na początku września zaczęła próby do greckiej aranżacji musicalu Nine, w którym to dostała rolę Saraginy.

Przez całą jej karierę wydawała albumy grecko i anglojęzyczne, które stawały się hitami nie tylko w Grecji, ale także w Szwecji, np. One Life z 2014 roku czy Ouranio Toxo wydany trzy lata później. Brała także udział w różnych galach muzycznych czy w talent show jako gość. Aktualnie jest trenerką w The Voice Greece, a w czasie wolnym od nagrań dalej koncertuje – w dwóch wcześniej wspomnianych państwach gdzie dzierży status wielkiego nazwiska.

Helena Paparizou jest jedną z wokalistek, która bardzo dobrze wykorzystała swoje pięć minut sławy. Trasy koncertowe, reklamy, musicale… To tylko niewiele z tego, co robi Elena. Jak potoczył się losy innych wokalistów, którzy brali udział w finale? Dowiecie się tego w następnym wydaniu tego cyklu!