Sebastian Mnich

Sebastian Mnich

Redaktor Naczelny / Lead Editor

Swoje pierwsze wspomnienia związane z Konkursem Piosenki Eurowizji datuje na 2001 rok, kiedy to po obejrzeniu materiału Marka Sierockiego w popołudniowym Teleexpresie oczekiwał odbywającego się parę godzin później występu Andrzeja Piasecznego reprezentującego Polskę w Kopenhadze. Nonszalanckie rzucanie futerkiem mające sprawdzić czy podłoga na scenie w Parken Stadium spełnia standardy BHP, wznieciło w naszym koledze Eurowizyjny ogień. Jakie to przyniosło efekty? Oglądanie konkursu stało się nieodłączną częścią życia rodzinnego, dzięki czemu dwa lata później po raz pierwszy obejrzał konkurs od początku do końca. Po upływie wielu lat i byciu ciągle wiernym fanem wydarzenia, zdecydował się postawić pierwsze kroki w kierunku dziennikarstwa Eurowizyjnego. Był jednym z redaktorów serwisu eurowizja.org w latach 2013 – 2014, po czym trzy lata później powołał spontanicznie do życia projekt Destination Eurovision. W ciągu ostatnich dwóch lat Sebastian był członkiem klubów OGAE Polska oraz UK, członkiem międzynarodowego jury AfriMusic Song Contest oraz znalazł się w gronie akredytowanych dziennikarzy na 62. i 63. edycji największego muzycznego wydarzenia na świecie, które odbyły się w Kijowie oraz Lizbonie. Na Eurowizji uwielbia utwory z rockowym pazurem, folkowymi elementami czy jazzowym duchem.

Jest ogromnym fanem konkursowego dorobku Włoch oraz Portugalii, tęskniącym ogromnie za obecnością w stawce Turcji oraz Bośni i Hercegowiny. Ulubione piosenki wszechczasów? Save Your Kisses for Me (Brotherhood Of Man), L’Essenziale (Marco Mengoni), Deli (Mor ve Ötesi), Amar Pelois Dois (Salvador Sobral), Arcade (Duncan Laurence), Nobody But You (Cesar Sampson), Is It True? (Yohanna), Bistra Voda (Regina), Satellite (Lena), Calm After The Storm (The Common Linnets) czy My Number One (Helena Paparizou).

Ulubione edycje Eurowizji: 2009, 2011, 2013, 2016, 2018.

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Ale Jestem (Anna Maria Jopek)

TOP 3 zwycięzców: Duncan Laurence, Salvador Sobral, Brotherhood of Man

Roksana Majewska

Roksana Majewska

Vice Redaktor Naczelna / Vice Lead Editor

Największe muzyczne wydarzenie na świecie ogląda od dziecka, a jest nim szczególnie zainteresowana od powrotu Polski do stawki w 2014 roku. Jako przepełniona niebywałą energią osoba, zdążyła przez ostatnie trzy lata stać się bezcenną częścią fanklubu #TeamGromee. Jest autorką pracy magisterskiej związanej z analizą Eurovision Song Contest jako widowiska i światowego fenomenu zarazem, a już niedługo planuje wydać książkę na jej podstawie! Na Eurowizyjnej scenie lubi różnorodność i elementy nowości oraz zaskoczenia. Gustuje zarówno w romantycznych balladach, jak i tanecznych utworach czy rockowych kompozycjach.

Do swoich ulubionych Eurowizyjnych nacji zalicza: Szwecję, Mołdawię i Włochy. Jako swoje ulubione konkursowe piosenki wymienia zaś: Heroes (Måns Zelmerlöw), Euphoria (Loreen), Satellite (Lena), Is It Right (Elaiza) oraz Light Me Up (GROMEE ft. Lukas Meijer).

Ulubione edycje Eurowizji: 2014, 2015, 2016, 2018.

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Light Me Up (Gromee ft. Lukas Meijer)

TOP 3 zwycięzców: Måns Zelmerlöw, Duncan LaurenceABBA

Paweł Wójcik

Paweł Wójcik

Redaktor / Editor

Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzał po raz pierwszy w roku 2008, ale z dużo większą uwagą śledzi go od pamiętnego powrotu Polski sześć lat później. Miłośnik ambitnych ballad, dobrych radiówek, etnicznych i orkiestrowych brzmień oraz utworów śpiewanych w językach narodowych. Do swoich ulubionych eurowizyjnych nacji zalicza kraje Beneluksu, Francję, Niemcy, Ukrainę a także państwa skandynawskie.

Ulubione utwory z ostatnich lat? Arcade (Duncan Laurence), She Got Me (Luca Hänni), Ktheju tokës (Jonida Maliqi), You Let Me Walk Alone (Michael Schulte), A Matter Of Time (SENNEK), Fuego (Eleni Foureira / Ελενη Φουρεϊρα), Beautiful Mess (Kristian Kostov), Flashlight (Kasia Moś), 1944 (Jamala | Джамала), Rhythm Inside (Loïc Nottet), Love Injected (Aminata), Something Better (Softengine) oraz I Feed You My Love (Margaret Berger).

Ulubione edycje Eurovision Song Contest: 1969, 2009, 2010, 2013, 2015, 2016

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: To nie ja (Edyta Górniak)

TOP 3 zwycięzców: Jamala, Secret Garden, Duncan Laurence

Elen Hâf

Elen Hâf

Redaktor / Editor

Eurovision Song Contest ogląda co sezon… właściwie od urodzenia. Wspólne obserwowanie konkursu to tradycja rodzinna, którą kultywuje razem z nią jej siostra i mama. Najwcześniejsze wspomnienie? Sertab Erener i wygrana Turcji w 2003 roku. Jaki typ muzyki preferuje na Eurowizji? Monumentalne ballady. Poza światem konkursu blisko jej do kpopu, R&B, alternatywy, popu i indie.

Do swoich ulubionych nacji, którym zawsze życzy miejsca na szczycie Elen zalicza: Hiszpanię, Norwegię i Włochy. Jak sama podkreśla, utwory z tych państw jak dotąd nigdy też jej nie zawiodły. Ulubione kawałki w historii? Fairytale (Alexander Rybak), Colour Of Your Life (Michał Szpak), Never Give Up On You (Lucie Jones), Ghost (Jamie-Lee) oraz Waterloo (ABBA).

Ulubiona edycja Eurowizji: 2018.

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Colour Of Your Life (Michał Szpak)

Ulubiony utwór reprezentujący UK: It’s My Time (Jade Ewen)

TOP 3 zwycięzców: Alexander Rybak, ABBA i Duncan Laurence.

Aleksandra Piwowarczyk

Aleksandra Piwowarczyk

Redaktor / Editor

Swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła w 2011 roku, jednak są to dosyć gorzkie wspomnienia. Düsseldorf w końcu okazał się pechowy dla Magdalena Tul i to był powód rozczarowania oraz smutku Oli. Dużo entuzjastyczniej wspomina się jednak w jej domu 1994 rok, który cały czas jest niedoścignionym wynikiem w historii naszych startów. Czego szuka w konkursowych kawałkach? Zdecydowanie solidnej dawki balladowego popu, ale zawsze czeka też na szybsze utwory.

Do grona swoich ulubionych państw na Eurowizji nasza koleżanka zalicza: Polskę, Szwecję i Francję. A jak wygląda krótka lista jej ulubionych utworów wszech czasów? Ne partez pas sans moi (Céline Dion), Euphoria (Loreen), Flashlight (Kasia Moś) oraz Chcę Znać Swój Grzech (Kasia Kowalska).

Ulubione edycja Eurowizji: 2018

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Flashlight (Kasia Moś)

TOP 3 zwycięzców: Celine Dion, Loreen, ABBA

Kuba Kuniszewski

Kuba Kuniszewski

Redaktor / Editor

Po raz pierwszy Eurovision Song Contest rozbrzmiała dla niego w 2003 r., a utwory Sertab Erener czy t.A.T.u. do dziś zajmują ważne miejsce w jego sercu. Każdego roku, myśląc o swoich przedeurowizyjnych nadziejach, nie wyszukuje utworów reprezentujących określony gatunek muzyczny. Jacob lubi dać się zaskakiwać, wskutek czego jednego roku jego faworyt może reprezentować żywiołowy rock, drugiego etniczny folk, a w jeszcze innym może nim być wzruszająca ballada.

Do ulubionych konkursowych nacji zalicza: Włochy, Ukrainę i Grecję. A jak wygląda jego lista preferowanych utworów? Grande Amore (Il Volo), Hatrid Mun Sigra (Hatari), If Love Was a Crime (Poli Genova / Поли Генова), Dancing Lasha Tumbai (Verka Serduchka) oraz Opa! (Giorgios Alkaios & Friends).

Ulubione edycja Eurowizji: 2015.

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Colour Of Your Life (Michał Szpak)

TOP 3 zwycięzców: LordiAlexander Rybak, Sertab Erener

Agnieszka Bagińska

Agnieszka Bagińska

Redaktor / Editor

Oglądanie Eurovision Song Contest jest w jej domu swego rodzaju tradycją, więc już od najmłodszych lat dużo wiedziała o konkursie oraz wiele edycji show podglądała. Pierwszą w pełni obejrzaną edycją był Sztokholm czyli 2016 rok. Był to naprawdę udany dla Polski sezon, gdyż jak wszyscy wiemy Michał Szpak zajął wtedy 8 miejsce w sobotnim finale… więc trudno dziwić się satysfakcji Agi, że to było jej pierwsza śledzona od pierwszej do ostatniej sekundy Eurowizja! Jeśli chodzi o konkursowe preferencje bohaterki wpisu, to stara się być otwarta na różnorakie bodźce. Bardzo ceni oryginalność oraz świeżość, coś czego jeszcze nigdy nie słyszała. Mimo wszystko przyznaje, że ballady, szczególnie z silnym przesłaniem i wspaniałym głosem bardzo często kradną jej serce. Zawsze stara się też doceniać elementy folku, narodowej muzyki oraz szybsze w swojej strukturze kompozycje. Mimo bardzo młodego wieku posiada już też pierwsze dziennikarskie doświadczenia! Jej teksty można było odnaleźć w przeszłości na łamach serwisu INFE Poland, a aktualnie współtworzy projekt Junior Eurowizja.

Lista ulubionych państw-uczestników Agnieszki zawiera: Włochy, Francję, Ukrainę, Armenię oraz na honorowym miejscu Polskę. Jeśli zaś miałaby wybrać swoje ulubione piosenki to postawiłaby na 1944 (Jamala | Джамала), Dancing In The Rain (Ruth Lorenzo), Proud (Tamara Todevska), Ne Partez Pas Sans Moi (Céline Dion) oraz Never Give Up On You (Lucie Jones).

Ulubione edycje Eurowizji: 2014, 2016.

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Flashlight (Kasia Moś)

TOP 3 zwycięzców: Celine Dion, ABBA, Jamala

Paula Dąbrowska

Paula Dąbrowska

Redaktor / Editor

Rodzice wraz z babcią obserwują konkurs od wielu lat, więc tak naprawdę Eurovision Song Contest towarzyszy jej od dziecka. Pierwszą edycję, którą pamięta to Belgrad (2008)… a szczególnie występ Sirusho. Później zaczęła już dokładniej śledzić największe muzyczne show na świecie, a momentem przełomowym był 2014 rok, gdzie jej serce skradli reprezentanci Holandii czyli The Common Linnets. Marzy się jej tryumf jednego z państw Bałkańskich, bo wtedy będzie miała argument, żeby nareszcie tam pojechać!

Ma kilka ulubionych konkursowych nacji: Włochy, Szwajcarię, Serbię, Czarnogórę, Francję, Estonię, Norwegię, Szwecję. Pewnikiem jest, że każdy utwór, który zawiera elementy etniczne, zostanie od razu przez nią pokochany. Jej ulubione kompozycje? Only Teardrops (Emmelie de Forest), Drip Drop (Safura), Oro (Jelena Tomasevic), Adio (Knez), Calm After The Storm (The Common Linnets) oraz I Stand (Gabriela Gunčíková).

Ulubione edycje Eurowizji: 2008, 2014, 2015, 2016, 2019

Ulubiony utwór reprezentujący nasz kraj: Colour Of Your Life (Michał Szpak)

TOP 3 zwycięzców: Emmelie de Forest, Måns Zelmerlöw, ABBA